A kézművesség régen és ma. Kipróbálnád?

Manapság bármit megvehetünk készen. Ha szeretnénk a ház körül valamit megjavítani, ha az udvar rendezésekor szükségünk van valamire, vagy csinosítgatni szeretnénk az otthonunkat, bemegyünk egy barkácsáruházba, vagy lakberendezési üzletbe, s ezerféle kész megoldás közül válogathatunk.

Nem volt ez mindig így. Régen nem ontotta az ipar sorozatban a ház körül használatos tárgyakat, azokat vagy otthon maguk a lakók, vagy különféle mesteremberek készítették. A kézművesség régen nem kellemes elfoglaltságot, hanem sokaknak megélhetést jelentett. Mind a férfiak, mind a nők sok mindent maguk készítettek otthon. Amit nem tudtak elkészíteni, azt megvették a közeli mesterektől. Tudták, kihez forduljanak, ha új silinga vagy véka kell. Volt, aki fából faragta az evőeszközöket vagy a dagasztó teknőt, más ágseprűket és cirokseprűket készített…
Persze nem volt minden faluban mindenféle mesterember, ezért a kézművesek sokszor járták a falvakat, és házaltak a termékeikkel.

Dédanyáinknak pedig természetes volt, hogy a lakást a saját maguk által hímzett terítőkkel, falvédőkkel és díszpárnákkal dekorálták. Maguk szőtték a terítéshez vagy éppen a réteskészítéshez használt abroszokat, a padlóra terített szőnyegeket. A lányokat is idejekorán megtanították varrni és hímezni, hogy összerakják a kelengyéjüket.

Ma már nem kényszerülünk arra, hogy a két kezünkkel alkossuk meg a használati és dísztárgyainkat, de mindenkinek érdemes kipróbálni, milyen az, amikor egy tárgy a saját fáradságos munkánk által jön létre. Jobban vigyázunk rá, jobban megbecsüljük, s azon kapjuk magunkat, hogy az ismerősöknek büszkeséggel eltelve mutogatjuk, hogy „lám, ezt én készítettem”. Ugye jól esnek ilyenkor az elismerő szavak? S amíg készül egy-egy kézműves remek, belefeledkezve a munkába, mintha megállna az idő. Akár meditációs technikának is használhatjuk.

Mindenkinek ajánljuk szeretettel, hogy a szabadidejében próbálkozzon meg valamilyen kézműves tevékenységgel. Egyesületünk tagjai gyakran tartanak különféle bemutatókat, oktatásokat. Szívesen segítünk a szervezésben.

Ha szeretnétek valamilyen bemutatót rendelni, vagy csapatépítésként ismerkedni a kézműves tevékenységekkel, írjatok az informacio@gocsejikezmuvesegyesulet.hu e-mail címre vagy a Kapcsolat menüpont alatt található űrlap kitöltésével.

Egyesületünkben mind a hagyományos, mind a modern kézművesség számos ágának művelőit megtaláljátok. Várjuk jelentkezéseteket!